Zamena osigurača
Osigurači su neophodni deo svake električne instalacije. Njihova uloga je da u slučaju kvara ili preopterećenja strujnog kola spreče oštećenje kabla, zaustave struju kvara i ugase struju do završetka popravke. Naravno, prvi preduslov za sve navedeno je da su ugrađeni odgovarajući osigurači i da su ispravni.
Postoje dva osnovna tipa osigurača, topljivi i automatski. Automatski osigurači su zapravo prekidači, jer funkcionišu po principu prekidača. Za oba tipa postoji dodatna podela na brze i spore (trome).
Za trenutak ćemo gledati samo osnovnu podelu. U stanu ili imate staru razvodnu tablu, sa osiguračima koji se stavljaju u uložak i šrafe, ili automatske. Postoji i prelazno rešenje, automatski osigurači koji se šrafe, ali se retko koriste jer ne rešavaju osnovni problem starih razvodnih tabli - oslabljene spojeve.
Zamena topljivih osigurača
U slučaju topljivih osigurača, zamena osigurača je relativno jednostavna, pronađete koji osigurač je izgoreo, odvrnete uložak, ubacite novi patron, zašrafite. Ukoliko je došlo samo do kratkotrajnog preopterećenja, sve će biti u redu, nastavićete normalno da koristite struju u stanu. U slučaju da i novi osigurač jako brzo pregori, potreban vam je električar, da pronađe kvar.
Zamena automatskih osigurača
Kod automatskih osigurača situacija je malo komplikovanija. U slučaju preopterećenja, oni spuste prekidač, koji vi ručno podignete. Ali, ako ostanu zaglavljeni, imate ili pokvareni osigurač ili kvar na instalaciji. Zamena automatskih osigurača je malo komplikovanija ali se radi rutinski i imamo zamenske kod sebe. Postoje neke dodatne komplikacije, ukoliko se menjaju baš stari automatski osigurači (najčešće Minel), zbog različitih dimenzija.
Zamena glavnih osigurača
Zamena glavnih osigurača je nešto što se retko radi, ali kada dođe do takvog kvara, posledice su vrlo neprijatne, potencijalno opasne. Jedan deo utičnica i potrošača u stanu nema struju, i to na prvi pogled bez ikakvog pravila. Recimo 2 ringle, bojler, neke utičnice, ili svetlo, veš mašina, TA peć i još po nešto.
Postoje dva tipa ovog kvara, prvi kada je Samo jedan glavni osigurač izbacio, obično usled nekog kvara u stanu, pa neće da se podigne, tada se radi zamena jednog glavnog osigurača (i popravka kvara koji je to izazvao). U slučaju dugotrajnog preopterećenja (kao na slici), osigurač se gotovo istopi, tada je obično potrebna zamena svih glavnih osigurača.